Ako neprekročiť svoj rozpočet?

Dnes som čítal článok stavebnej firmy, kde sa vyjadrila, že 90% klientov prekročí svoj rozpočet pre výstavbu rodinného domu. A ani my nie sme výnimkou. Otázka znie, prečo k prekročeniu rozpočtu dochádza? My sme si zadali rozpočet 80 000 €. To bola naša predstava pre výstavbu RD na kľúč. Teda toto bola suma ktorú sme zadali architektovy, aby dom ktorý navrhne, bol v rámci tohto rozpočtu. A to bola prvá naša chyba s rozpočtom. Pre vypracovanie projektu sme zadali celý náš rozpočet bez žiadnej rezervy. Získali sme tak projekt ktorý síce bol naplánovaný na 80 000 €, ale nemali sme už žiadnu rezervu pre prípadné úpravy. Keď náš projekt nacenila prvý krát firma, jeho cena mierne presahovala náš rozpočet. Preto sme urobili kompromis, a znížili sme svetlú výšku miestností o pár centimetrov, a tak sme sa dostali zas do limitu nášho rozpočtu. A boli sme spokojný, že sme stále v našich predstavách nákladov.


Ďalšou našou chybou ( ale aj chybou stavebnej firmy), že sme si neobjasnili čo je ŠTANDARD v ktorom bol nacenený náš budúci RD. Vytriezvenie prišlo, keď sme mali jednanie so stavebnou firmou, ohľadne materiálov, dverí, okien, atď. Zrazu sme zistili, že v cenovej ponuke (CP), nie je hrmozvod (podľa stavebnej firmy nepatrí do štandardu) a cena sa nám zvýšila o 1027 €. Vstupné dvere, ktoré boli na výber v štandarde absolutne neodrážali naše predstavy. V CP bola hodnota vstupných dverí cca 300 €, dvere ktoré sme nakoniec vybrali stáli 892 €. Okná v štandarde boli biele, ale kedže my sme chceli okná zvonku hnedé a z vnútra biele, cena okien sa zvýšila o 1048 €.
Nemysleli sme na sieťky proti hmyzu, ktoré nám zvýšili cenu o 441€. Nakoniec sa ukázalo, že je potrebné pridať do základov 1 rad debniacich tvárnic, aby boli v dostatočnej výške nad pozemkom .. + 1800 €. A ešte zopár ďalších položiek, na ktoré sme nemysleli pokiaľ nám ich neponúkla firma. ( rebríkový radiátor do kúpelne, príprava na napojenie studne, drenáž okolo domu, zvod dažďovej vody, interierové čiastočné presklenie dverí)

Jednou z chýb nášho rozpočtu bolo, že sme nemysleli na poplatky pri vybavovaní povolení, cenu vypracovania projektu, vypracovanie geometrického plánu, zameranie stavby, poplatky na znalcov pri hypotéke, vybudovanie vodovodnej šachty a iných poplatkov. Môže sa zdať, že poplatky pre úrady sú zanedbateľné položky, ale keď si ich sčítate, môže sa objaviť, za rovná sa, celkom pekná sumička.

Žiadna rezerva v rozpočte. To je asi najväčšou chybou rozpočtu. Treba myslieť na to, že v konečnom dôsledku, môžete kúpiť napríklad drahšiu dlažbu, parkety, spotrebiče, kuchynskú linku, budete chcieť dať v dome spraviť vstavané skrine, krb, urobiť okolo domu oplotenie, chodníky, miesto pre státie auta a podobne.

Ak ste si prečítali môj článok, tak je určite zjavné, že rozpočet, ktorý sme si stanovili, sme podstatne prekročili. Pevne dúfam, že tento článok pomôže v budúcnosti niekomu, kto bude stavať svoj RD, myslieť aj na výdavky, na ktoré pri plánovaní rozpoču nemyslel.

Vopred ďakujem, za každý LIKE a zdieľanie 🙂