Asistenčný psík pre Jonathana

Pred pár dňami sme so sestrami rozbehli zbierku na asistenčného psíka pre môjho synovca Jonathana. Kto je Jonathan, čo je to za psíka a prečo ho potrebuje? To sú možno otázky, ktoré si kladú ľudia, ktorí videli naše zdieľania tejto zbierky.

Takže Jonathan je 8 ročný chlapec. Avšak nie je obyčajným chlapcom. Keď mal 4 roky bol mu diagnostikovaný autizmus. Jeho výchova je náročnejšia ako pri iných deťoch, a tiež svet vníma trošku inak ako ostatné deti.  Jonathan má typické správanie dieťaťa s autizmom (samostatne hranie, slabý očný kontakt, záchvaty hnevu , ukazujúci úzkosť bez zjavného dôvodu, ťažkosti pri komunikácii, atď.) A ako si dokážete predstaviť, to robí život zložitejší, najmä na verejnosti. Mnohé deti a ich rodiny sa izolujú, nechodia na výlety, dovolenky, kempovanie, návštevy zoo a tak ďalej. Chceme pre Jonka veselší a otvorenejší život.

Spomínate si na svoje detstvo? Stavím sa, že vaši priatelia sú v týchto spomienkach, kedykoľvek to bolo hranie hier, zmrzlina s kamarátmi za horúcich slnečných dni. Jonko nemá priateľov, ani jedného. Žije vo svete, ktorý je pre neho ťažké pochopiť. Má veľké ťažkosti vyjadriť svoje priania, svoje pocity, nájsť zmysel v hlučných a frekventovaných prostrediach.

Vyškolení asistenčný pes môže byť väzba medzi dieťaťom s autizmom a sveta okolo nich. Bezpodmienečná láska a trpezlivosť, vodiaceho psa poskytuje oveľa väčšiu podporu, ako môže ponúknuť nejaká osoba alebo rodič. Na rozdiel od vodiaceho psa, ktorý pomáha s fyzickými úlohámi, asistenčný pes je viac na emocionálnu podporu. Zmierňuje detskú úzkosť a tvorí s dieťaťom väzbu. Vie zlepšiť verbálnu a neverbálnu komunikáciu, zlepšiť sociálne interakcie a znižuje stres v rodine.

Ak môžete, pomôžte zlepšiť kvalitu Jonathana života, aby mal viac šťastných spomienok na detstvo a čo je dôležité, aby mal spoločníka, skutočného priateľa, ktorý ho nikdy nebude súdiť alebo zízať na neho bez ohľadu na to, v akej je situácii.

Zbierku na asistenčného psíka nájdete na adrese https://www.gofundme.com/q47svq7c . Každý príspevok sa cení a pomôže nášmu cieľu.  Morálne našu zbierku možete podporiť tak že sa k nám pridáte na facebooku https://www.facebook.com/dog.for.jonathan kde nám dáte svoj „like“ a prípadne zozdieľate svoju „selfie“ s nápisom „Podporujem Jonathana“.

Vopred Vám všetkým ĎAKUJEME za vaše príspevky, zdieľania a pekné „selfie“ 😉

IMG_3278