Čo si do životopisu nepíšem ale som na to hrdý

Blíži sa mi to už na 30 rokov a tak v hlave bilancujem rôzne veci, spomienky a podobne. Jednou z nich sú aj moje životné pracovné pozície či skúsenosti. Dnes si takéto veci určite nikto nenapíše do životopisu, hlavne ak tieto skúsenosti nekorešpondujú s jeho aktuálnou profesiou. Avšak aj keď väčšina týchto pozícií neznie nijako úžasne som hrdý na to, že som si ich vyskúšal, a tak si aj lepšie viem vážiť prácu ľudí ktorý pracujú na týchto pozíciach.

 1. Moja prvá platená práca bola roznášanie novín v Londýne v okolí Golders green. Mal som asi 15 rokov a prvý krát som bol mimo SR u svojej sestry ktorá už v Londýne niekoľko rokov pracovala. Bola to práca iba na 2-3 hodinky v ranných hodinách, kde som vyzdvihol noviny a časopisy v trafike a následne svoj ťažký náklad ťahal ulicami a dával ľudom do schránok, prípadne zádverí. Zaujímave bolo ak sa niektorý milí anglicky hovoriaci ľudia mi snažili niečo pekné povedať, ale vzhľadom na moju veľmi veľmi veľmi slabú angličtinu som im nič nerozumel 🙂 . Zostáva len dúfať, že naozaj to boli milé slová a nie nadávky 🙂
 2. Čistenie lesných pásov, očisťovanie porastov okolo malých mladých stromčekov. Táto práca patrila k tým fyzickejšie náročnejším, keďže často to bolo klčovanie porastov aj cez 1.5 metra, a boli to aj trne, bodliaky a podobne. Touto prácou som strávil asi 4 týždne letných prázdnin 6 hodín denne. Na oplátku som ale každý z tých dní strávil v peknej prírode a našich lesoch, a po práci mal dobrý pocit z toho, že sme pre ten les niečo urobili.
 3. Práce v strojárenskej firme, môjho uja. Poväčšine išlo o jednoduchšiu prácu, nejaké to upratovanie, vŕtanie na veľkej vŕtačke, čistenie guľatiny, prenos materiálu a podobne. Popri tejto práci som mal ale možnosť pracovať v kolektíve mužov pracujúcich denno denne za strojmi 🙂 . Počúvať tie ich názory na svet, na ženy, na politiku a podobné reči 🙂 Až je úsmevne si na to spomenúť.
 4. Pokladník v Hypernove. Tak túto svoju brigádu, ktorá bola asi viac ako rok ak nie dva spomínam najradšej. Stretol som pri nej veľa dobrých a milých ľudí, či už hlavne z rady kolegov, alebo zákazníkov. Samozrejme že sa často našiel zákazník ktorý vám chcel svojimi drzými pripomienkami znechutiť deň, ale aj tak ma akosi svojim zvláštnym spôsobom bavila.
 5. Prax v Nylstar. Nylstar bola jednou z nástupníckych firiem veľkého bývalého Chemlonu, kedysi býval asi najväčším zamestnávateľom v našom okolí. Keďže som bol študent elektrotechniky a automatizácie, dostal som platenú prax na oddelení údržby. Videl som ako fungujú výrobné linky, výrobné procesy, technika ktorú som si mohol odskúšať a podobne. Vtedy som si myslel, že práve tu skončím a budem pracovať. Avšak cesty života ma odviedli inam.
 6. EISSMANN u Bor v Čechách. Po skončení strednej školy sme si s kamarátom vybavili brigádu v Čechách na 3 mesiace v tejto firme. Našou prácou bolo gule na prevodovku do AUDI, potiahnuť kožou. Možno to znie jednoducho, ale je to fakt náročná práca, hlavne aby ste nespálili kožu, niekde ju neprerezali alebo aby nebola vráskavá, a stihli zároveň normu s bezchybnými kusmi.
 7. SONY testovanie televíznych čipov na linke.
 8. SONY práca na baliacej linke, kompletizovanie komponentov TV do krabíc
 9. FIGARO práca pri baliacej linke pre salónky, dodnes som z nich prežratý 🙂
 10. DANONE ukladanie jogurtov do balení pre expedíciu.
 11. TESCO korčuliar. Najlepšie je korčuľovanie pomedzi regáli v preplnenom tescu. Ale na druhej strane v tom čase som mal aspoň dobrú kondičku a váhu … čím to bude 🙂
 12. Čistenie tlačiarenského stroja. Nikdy viac. Nenechajte sa na to nahovoriť !!!
 13. RATECH s.r.o. – testovanie aplikácií. Prvá práca bližšie k IT 🙂 , v praxi som testoval aplikácie, ktoré moji profáci externe robili pre túto firmu. Mohol som ich drbať za chyby ktoré som v nich našiel 🙂
 14. WEBGLOBE s.r.o. – prvý krát ozajstným programátorom. Nastúpil som sem ako brigádnik a pod vedením môjho kolegu Mirka som sa veľmi veľa naučil.
 15. DIGITASK – práca v digitálnej agentúre, ako PHP programátor. Práca v takejto agentúre kde sa vyrába reklama, vymýšľajú zaujímavé spoty a online reklamy je naozaj zaujímavá. Mal som možnosť sledovať a podieľať sa na naozaj kvalitných reklamných online kampaniach. A tiež pri takejto práci stretnete veľa zaujímavých a kreatívnych ľudí.
 16. Externá spolupráca s EGLU. Títo chalani robia zaujímavé aplikácie pre mobilné telefóny, a spolupracoval som s nimi na niekoľkých zaujímavých projektoch, ako napríklad pri aplikácií pre MS v Hokeji.
 17. Vlastná živnosť. Aktuálne pod menom SuperFirma.sk sa snažím sám tvoriť a pracovať na zadaniach od klientov či mojich vlastných.
 18. A znova Webglobe – Yegon kde stále rád pracujem 😉

Toľkoto bilancovanie môjho doterajšieho pracovného života, snáď som na žiadnu podstatnú pracovnú kapitolu svojho života nezabudol.