Pozemok – Miesto pre domček

Asi najzákladnejšou otázkou pri sne postaviť si vlastný rodinný dom, je kde tento náš sen postaviť. Táto otázka zahŕňa mnoho faktorov ako napríklad vzdialenosť od rodiny, vzdialenosť do práce, dopravná dostupnosť, obyvatelia v danej lokalite a samozrejme hlavne naše finančné možnosti.


Nakoľko pracujeme v Bratislave, tak sme sa rozhodli hľadať pozemok v okolí Bratislavy vo vzdialenosti maximálne 20km. Na internete sme si prešli niekoľko pozemkových projektov, ktoré boli pripravené na zástavbu (mali vybudované inžinierske siete). Po zhodnotení našich finančných možností nám zostali 3 projekty, a zhodou náhod všetky v obci Kvetoslavov.

Samotná obec sa nachádza blízko Šamorína, čo by kameňom dohodil :). Je čistá, obyvatelia vyzerajú byť milý a ústretový a je v nej základná vybavenosť. Nevýhodou tejto lokality je momentálna dostupnosť z Bratislavy. Ak nie sú zápchy, cesta trvá cca 20 minút, avšak smer Bratislava – Šamorín je známy rannými zápchami, čo trošku komplikuje dochádzku do práce. Ale treba niečo obetovať a kedže peňazí nazvyš nieto, rozhodli sme sa vydržať aj ranné zápchy. Čo však môže kompenzovať tento fakt je, že v obci sa nachádzajú dve vlakové zastávky, na ktorých premáva vlak v dostatočných intervaloch a vďaka tomu môže byť variantou v spojení s Bratislavou.

 

1. Projekt – Pri lesíku

– tento projekt sa nám na začiatku pozdával najviac. Dobre usporiadané pozemky, vybudovaná infraštruktúra, možnosť napojenia na plyn a obkolesený malým lesíkom, ktorý dotváral príjemnú atmosféru. Nevýhodou projektu bola jeho vyšia cena oproti ostatným projektom, do dnes nie je v prevádzke vodovod a ľudia čo chcú vybaviť stavebné povolenie musia vŕtať studne a zháňať k nim rôzne potvrdenia.

2. Projekt – Tulipa

– projekt sa nachadza v časti obci zvanej FAKOV. Projekt má taktiež vyriešené inžinierske siete, a výhodou bola plynová prípojka. Nevýhodou bola strašná príjazdova cesta k pozemkom, a podľa informácií čo som zistil po tejto ceste premávajú nákladné autá na skládku odpadu vzdialenú pár kilometrov. Táto skládka odpadu tiež nepridávala na príťažlivosti daným pozemkom. Navyše na druhej strany tejto cesty boli, a asi stále sú, polorozpadnuté chátrajúce hospodárske budovy, ktoré nevzbudzujú estetický dojem. Samozrejme tieto faktory neovplyvňujú pozemky hlbšie v projekte, avšak ceny ktoré boli pre nás prístupné, mali len pozemky pri tejto ceste.

3. Projekt – Rozárium

– Pozemky su riešené v schéme ktorá ma oblukový tvar a základom tejto zóny je kruhový objazd. Tak ako v ostatných projektoch, aj tu sú vyriešené inžinierske siete. Na rozdiel od predošlích tu je vodovod v prevádzke. V projekte sa nachádza aj plyn, avšak nie je dobre dostupný (bez väčsích finančných nákladov) pre všetky pozemky. Avšak my aj tak chceme náš domček vykurovať elektrickým podlahovým kúrením a preto plyn nebol pre nás prioritou. Pôvodne sme si v tomto projekte vybrali pozemok, na ktorý viedla prístupová časť pozemku (pás medzi pozemkami susedov). Nevýhodou bolo, že aj tento pás pozemku sa rátal k časti pozemku za ktorý sa vyrátavala cena, a tak bolo potrebné zaplatiť niečo, čo nám nebude slúžiť k úžitku. Ďalšou nevýhodou bola poloha inžinierských prípojok, ktoré sa nachádzali pri ceste, teda na začiatku tohoto prístupového miesta, a tak by bolo nutné vynaložiť viac finančných nákladov na privedenie sietí k domu. Našťastie maklérka, ktorá mala na starosti tento projekt nám ponúkla iný pozemok (č. 16), a ponúkla nám aj zľavu. Či tá zľava za sebou niečo neskrývala zatiaľ nevieme, ale dúfam, že nenarazíme na žiadny problém, ktorý by pozemok skrýval.

Moje rady pre tých, ktorý sa chystajú kupovať pozemok pre RD by boli nasledovné:

  1. Zistiť dostupnosť všetkých potrebných inžinerských sietí. (Voda,Plyn,Elektrika,Internet), prípadne či sú už v prevádzke
  2. Overiť si aký obyvatelia žijú v lokalite. (Slušný, hlučný a podobne)
  3. Vyskúsať si dostupnosť dopravy k miestu pozemku (Zápchy, prípadne aké su možnosti dopravy)
  4. Preskúmať či sa v blízkosti nenachádza napríklad skládka
  5. Zabezpečiť právne náležitosti, najlepšie spoľahlivým maklérom alebo právnikom