K stavbe domu je potrebných mnoho vecí. Okrem stavebného povolenia je to napríklad stavebný dozor. Keď sa zamyslíme nad pojmom stavebný dozor, všetkým sa zdá jasné o čom je reč. Ale je to naozaj tak ako si myslíme?
Laicky by sa dalo povedať, že stavbyvedúci je jednoducho človek, ktorý vedie stavbu, riadi proces výstavby, dohliada na kvalitu prevedenia a ostatné záležizosti, aby nám dom vo finálne nespadol na hlavu.
Musí byť stavbyvedúci na stavbe, alebo môžeme stavať bez stavbyvedúceho, resp. stavebného dozoru?
Zákon formuluje tieto pojmy nasledovne. Ich význam definuje zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, zjednodušene – stavebný zákon. Podľa tohto zákona stavbu, ale aj jej zmenu môže uskutočňovať len firma alebo človek, ktorý má na to oprávnenie. Vedenie stavby vykonáva stavbyvedúci, ktorý organizuje, riadi a koordinuje stavebné práce a vedie stavebný denník.
Stavebný dozor je odborne spôsobilá osoba, ktorá musí mať oprávnenie na výkon tejto činnosti podľa osobitných predpisov a je zapísaná v registri odborne spôsobilých osôb. Register je verejný zoznam, ktorý vedie Slovenská komora stavebných inžinierov. Každá takáto osoba má pridelené svoje registračné číslo, ktoré je uvedené v preukaze odbornej spôsobilosti aj na pečiatke.
Chceme stavať svojpomocne. Mnoho dnešných rodinných domov si ľudia stavajú svojpomocne vo vlastnej réžii. Samozrejme si aj sami robíme dozor nad svojou stavbou, ale háčikom je okrúhla pečiatka s nápisom „Stavebný dozor“. Ak ide o jednoduchú stavu, alebo zmenu pôvodnej stavby, je tu výnimka, a stavebným dozorom môžete byť aj vy a to aj bez okrúhlej pečiatky. Ak sa chystáte postaviť len dajakú rekreačnú chatku, alebo prízemnú garáž do 300 m2, nie vyššiu ako 15 metrov, čiže niektorú zo zákonom menovaných druhov jednoduchých stavieb, postačí vám, ak ste stavebný inžinier, prípadne ak máte stavebnú priemyslovku a 3 roky praxe v odbore. V každom z týchto prípadov ste „sám sebe pánom“ na stavenisku, presne tak, ako v prvom prípade stavbyvedúci.
Podľa znenia v súčasnosti platného stavebného zákona sa stavbyvedúci a stavebný dozor vôbec nemusia na jednej stavbe stretnúť. Každá z týchto funkcií sa totiž podľa zákona má využiť len na vedenie stavebných prác. Stavbyvedúceho teda musí mať každá dodávateľsky realizovaná stavba. Je teda na investorovi, či si v tom prípade objedná aj stavebný dozor. Funkcia stavebného dozoru je pri svojpomocnej výstavbe povinná. Jeho funkciou primárne nie je kontrola, ale vedenie stavebných prác.