Guľáš je navarený a kto ho teraz zje?

Výsledok volieb prekvapil asi každého. Čo ďalej? Je tu úsilie o pravicovú vládu ktorú by zostavil Richard Sulík. Ukazuje sa avšak, že kohútov na smetisku chce byť viac. Otázka znie komu na slovensku a jeho novej vláde naozaj záleží?

  1. SMER – sa určite chcel usilovať zostaviť vládu tým, že zláka MOST a SIEŤ na spoluprácu, ale tieto dve strany asi konečne z výsledkov volieb pochopili že kto namočí ruku so SMEROM, si už veľmi u svojich voličov neškrtne. Dá sa preto už dnes predpokladať, že aktuálne SMER zostavovať vládu nebude. Dajú sa preto očakávať snahy o predčasné voľby, kde SMER straty u svojich voličov sa obávať nemusí, a stále môže získať späť voličov ktorých mu kradli SNS a ĽS – Kotleba.
  2.  SAS – Samotná strana prekvapená volebným super výsledkom určite sa nepripravovala na to že po voľbách bude pravdepodobne v jej rukách poskladať túto skladačku, a ešte z tak nekompatibilných kociek. Je vidieť avšak úprimnú snahu R. Sulíka zjednotiť pravicové strany do pravicovej vlády. Avšak bude zaujímavé sledovať ako si Richard poradí s pánom Dankom z SNS. SNS si je vedomá svojej hodnoty pre budúcu koalíciu, a dá sa očakávať že podľa toho bude jednať.
  3. OĽANO – Igor Matovič s Danom Lipšicom, sú jasne naklonení a pripravený spolupracovať na zložení pravicovej vlády, ktorá by nahradila vládu SMERU. Postoj je jasne čitateľný a jasne tak dávajú svojim voličom najavo, že naozaj chcú pre slovensko zmenu k lepšiemu.
  4. SNS – je strana ktorá sa snaží presvedčiť o svojej zmene a očistení. Avšak jej postoje k budúcej vláde sú nečitateľné, a dá sa predpokladať že ak by bola možná vláda so SMEROM, tak by sa k nej pridali. Avšak vedomí svojej hodnoty pre prípadnú pravicovú vládu hrajú sa na „slečnu dôležitú“.  Otázkou je či pre prípadnú aj budúcu vládu nebudú tlaky smerujúce od SNS deštruktívne.
  5. MOST-HÍD – Pán Bugár bol pre mňa dlhodobo najschopnejší politik, ale postoje ktoré má sú nejednoznačné. Samozrejme sklamanie z volebného výsledku, kde ich hlasy s veľkou pravdepodobnosťou pozbierali OĽANO a SAS vyvoláva určitú nevôľu k spolupráci. MOST je však strana ktorá určite si do prípadných predčasných volieb niesť nálepku že nepodporila možnú pravicovú vládu ako alternatívu SMERU. A riskovať že z nových volieb by smer získal viac snáď nikto nechce.
  6. SIEŤ – sa snaží reflektovať svoju chybu a konečne sa stavia chrbtom k SMERU. Avšak z médií sa stále ich postoje zdajú zahmlené, odpovede nejasné alebo nie vždy pravdivé. Zostáva dúfať, že znova neotočia kartu 🙂